رفتن به محتوای اصلی
         051-31910    info@septac.ir

دوربین مداربسته

دوربین های مداربسته برای نگهداری و ضبط تصاویر به منظور نظارت وحفظ امنیت شخصی استفاده می شود.

درسال ۱۹۴۹ دوربین های تجاری اولیه با نام Vericon به بازار آمدند.

دوربین مداربسته

انواع دوربین مدار بسته بر اساس تکنولوژی ساخت

دوربین مداربسته آنالوگ معمولی :

دوربین های آنالوگ معمولی اولین وهمچنین رایج ترین نوع دوربین های مداربسته میباشند.

این نوع دوربین ها به دلیل هزینه کم ،اندازه مناسب ونصب آسان برای کاربران خانگی و کسب وکارهای کوچک گزینه مناسبی می باشند.  یک سیستم دوربین مداربسته آنالوگ از یک یا چند دوربین آنالوگ، یک دستگاه ضبط دیجیتالی تصاویر(DVR) و یک کابل کواکسیال برای اتصال این ها تشکیل شده است.این تصاویر پس از ضبط به صورت آنالوگ به دستگاه DVR ارسال شده ودر آنجا پس از پردازش به دیجیتال تبدیل می شود. دوربین های آنالوگ از نظر کیفیت در مقایسه با دوربین های مداربسته دیگر در درجه پایین تری قرار دارد و حداکثر تا رزولوشن  ۵۸۲*۹۶۰ توانایی ضبط تصویر دارند.

دوربین مداربسته

دوربین مدار بسته آنالوگ HD :

یکی  از مزیت های دوربین های HD وضوح و کیفیت بالای تصاویر ضبط شده می باشد به گونه ای که از این دوربین ها می توان در تشخیص چهره و به عنوان مدرک جرم هم استفاده نمود.

دوربین های آنالوگ HD به ۴ دسته HD-CVI ،AHD ،HD-SDI و HD-TVI تقسیم بندی می شوند که همه آن ها توانایی پشتیبانی از تصویربرداری با رزولوشن ۱۰۸۰*۱۹۲۰ را دارند.

دوربین مداربسته تحت شبکه :

دوربین های مداربسته تحت شبکه که به دوربین IP یا دوربین اینترنتی نیز معروف هستند.ساختار این سیستم ها به نوعی است که می توان با تنظیم آدرس IP روی آن ها توسط اینترنت یا شبکه این تصاویر ارسال شده را به صورت آنلاین دریافت و مشاهده کنید.

در دوربین های مداربسته تحت شبکه نسبت به دوربین های مداربسته آنالوگ به تجهیزات پسیو بیشتری نیاز داریم به این دلیل که برای راه اندازی این سیستم ها به یک سوئیچ شبکه برای برقرار کردن ارتباط بین دوربین ها و سیستم هایی که به آن متصل شده اند نیاز داریم. همچنین برای مشاهده آنلاین تصویر ضبط شده در دوربین از طریق اینترنت به یک مودم روترهم احتیاج داریم.همچنین در این دوربین ها از NVR به جای DVR استفاده می شود که دارای امکانات بیشتری است. یک دوربین تحت شبکه به طور کلی از لنز، سنسور تصویر، پردازشگر تصویر، چیپ فشرده سازی و چیپ شبکه تشکیل شده است. زمانی که نورازسنسورعبورمی کند به سیگنال دیجیتال تبدیل شده و توسط پردازشگر تصویر پردازش می شود. سپس این دیتا فشرده سازی شده و روی شبکه ارسال می شود.

انواع دوربین مداربسته براساس ظاهر و عملکرد

دوربین مداربسته ثابت ( Fixed ) و متحرک ( PTZ ) :

دوربین های ثابت با توجه به نامی که برای آن ها منظور شده در یک مکان ثابت قرار می گیرند و از زاویه مشخصی تصویربرداری می کنند و برای نظارت یک نقطه ثابت مناسب هستند البته در برخی موارد (دوربین های جعبه ای ) می توان لنز را تعویض کرده و زاویه پوشش داده شده را تغییر داد. دوربین های متحرک یا PTZ به گونه ای هستند که در محور های عمودی و افقی و به صورت اتوماتیک و یا دستی قابل حرکت و کنترل هستند و همچنین قابلیت زوم بر روی تصاویر را هم داراست و به این طریق امکان نظارت برروی مناطق را بیشتر می کند.

دوربین مداربسته دام ( DOME )، اسپید دام ( SPEED DOME )، جعبه ای ( BOX )، بولت ( BULLET ) :

دوربین های مداربسته در چهار دسته دام، اسپیددام ، جعبه ای و بولت موجود است. در دوربین تحت شبکه دام محیط گسترده تری تحت پوشش قرار می گیرد در حالی که در دوربین جعبه ای شما توانایی پوشش تمامی زوایا را ندارید و امکان سواستفاده از این نقاط کور درجهت اهداف خرابکارانه وجود دارد که برای حل این مشکل امکان تعویض لنز و تغییر زاویه دید را برای کاربران فراهم کرده اند. دوربین های بولت دوربین هایی به شکل استوانه هستند که تنوع و گستردگی زیادی دارند این دوربین ها در مقایسه با دوربین های دام از انعطاف پذیری بیشتری برخوردارند و در مناطق مختلفی مانند سقف و دیوار قابل نصب هستند.البته امروزه دوربین های تولیدی  به صورت ترکیبی از موارد مختلف هستند و می توانند نیازهای کاربران را برطرف نمایند.

دوربین مداربسته

دوربین بعدی که به دوربین اسپیددام معروف است همان دوربین دام می باشد که قابلیت PTZ یا متحرک بودن را دارا می باشد. این دوربین ها با توجه به این ویژگی که درمحورهای عمودی وافقی جابجا شده وترکیب این ویژگی با عریض بودن زاویه ی دوربین های دام این دوربین ها می توانند فضای وسیعی را پوشش دهند.

دوربین مداربسته

دوربین مداربسته بی سیم ( وایرلس ) و سیمی :

دوربین مداربسته سیمی برای اینکه به دستگاه متصل شود نیاز به یک بستر فیزیکی یا کابل دارد. کابل مورد نظربا توجه به نوع دوربین نوع کابل تغییر میکند ومیتواند به صورت کابل کواکسیال یا کابل شبکه باشد. این نوع دوبین ها با توجه به اینکه از پهنای باند وسرعت بالایی برخوردارند،ارتباطی با پایداری بالا و بدون ایجاد وقفه ارائه میدهند. این نوع دوربین های مداربسته سیمی امنیت بیشتری نسبت به دوربین های بی سیم دارا می باشند زیرا امکان هک شدن و شنود اطلاعات وجود ندارد. از مزیت های بزرگ این دوربین در مقایسه با دوربین های سیمی قابلیت جابجایی آسان آنها میباشد وهمین باعث برتری این دوربین ها نسبت به دوربین های سیمی میباشد.

دوربین های بی سیم دارای معایبی نیز می باشند به طور مثال ناپایداری این دوربین ها به گونه ای که اگر در میانه ی راه دیواری بتنی قرار داشته باشد امکان دارد اختلالاتی در تصاویر ارسالی بوجود آید همچنین این دوربین ها برد پایین تری نسبت به دوربین های سیمی دارند چرا که با دوربین های سیمی می توان مسافت بیشتری را پوشش داد

دوربین مداربسته دید در شب ( IR ) و روز :

دوربین های مداربسته روز همان طور که از نام آن ها پیداست امکان ضبط تصویر در شب را ندارند به همین دلیل قیمت پایین تر و فروش محدودتری نسبت به دوربین هایی که در شب هم تصویربرداری می کنند دارند.

دوربین های  IR( دید در شب)  این امکان را برای شما فراهم می کند که در تاریکی به ضبط تصاویری با کیفیت مطلوب بپردازید و همه روزه با توجه به تکنولوژی های جدید و ویژگی های فراوان این دوربین ها همه روزه شاهد افزایش کیفیت تصویربرداری این دوربین ها در تاریکی شب می باشیم.

در ادامه قصد داریم فناوری های مربوط به دوربین مدار بسته و اصطلاحات تخصصی آن را برایتان توضیح دهیم.

قابلیت Stream دوربین مداربسته و انواع آن :

استریم در لغت به معنای جریان و دردنیای آی تی به معنای پخش مستقیم و بدون وقفه تصویر می باشد.

مفهوم Main Stream و Sub Stream توسط شرکت پیشرو هایک ویژن معرفی شد و گسترده شد. این ویژگی که در DVR های هایک ویژن استفاده می شد به منظور ارائه تصویری با کیفیت و بدون تاخیر برای دسترسی های راه دور استفاده می شد.

امروزه این ویژگی توسط تولیدکنندگان جهانی من جمله داهوا و هایک ویژن مورد استفاده قرار می گیرد

Main Stream

این نوع استریم دارای وضوح بیشتری نسبت به سایر استریم ها می باشد و به شما این امکان را می دهد که با بالاترین میزان وضوح پشتیبانی شده توسط دوربین برروی شبکه نسبت به مانیتور و ضبط تصاویر اقدام کنید

Sub Stream

ساب استریم یا استریم دوم، ویدیوهایی با رزولوشن استاندارد و پایین را به منظور استفاده در شرایطی که پهنای باند کم است ارائه می کند.

این نوع استریم برای شرایطی است که پهنای باند ارتباط، جوابگوی ارسال بی وقفه تصویر نیست بنابراین به صورت خودکار یکی از رزولوشن های ۴CIF ،DCIF ،۲CIF ،CIF و QCIF انتخاب شده تا تصاویر ارسالی به استانداردهای لازم برسد.

برای درک بهتر این قضیه، تصور کنید که قصد دارید از طریق اینترنت و دستگاه موبایل خود، محل کارتان را مشاهده کنید، در این شرایط اگر رزولوشن دوربین ها و کیفیت تصاویر ارسالی بالا باشد نمی توانید تصاویر را به درستی و بدون تاخیر دریافت کنید به همین جهت به صورت خودکار کیفیت تصاویر کاهش پیدا می‌کند تا تصاویر بدون مشکل و وقفه برای شما ارسال شود.

Triple Stream

در تریپل استریم یا استریم سه گانه شما می توانید بر اساس نیاز ، پارامترهای مربوط به کدک تصویری، فریم ریت و بیت ریت تصاویر استریم شده را تغییر دهید. این ویژگی قابلیت شخصی سازی تصاویر را در اختیار کاربران قرار می دهد.

قابلیت EIS :

این قابلیت برای به حداقل رساندن لرزش تصاویر ضبط شده می باشد

قابلیت HLC  :

جبران کننده ی نوری یا HLC یکی از ویژگی های دوربین های مداربسته می باشد که کمک می کند تصاویر دریافتی در دوربین های مداربسته به وسیله نورهای شدیدی که در صحنه وجود دارند مثل نور چراغ های اتومبیل خراب نشود.

این ویژگی مناسب کسانی است که دوربین های خود را در پارکینگ ها و ورودی ها قرار داده اند و نیاز به تشخیص پلاک خودروها دارند و اگر نور زیادی به لنز دوربین تابیده شود مخصوصا زمانی که هوا تاریک است کیفیت تصویر کاهش پیدا می کند و پلاک خودروها قابل شناسایی نیست در این هنگام این قابلیت به ما کمک می کند و با تنظیم کردن نور یک سری نقاطی که بیش از حد روشن هستند به افزایش وضوح تصویر کمک می کند

قابلیت BLC :

این قابلیت به نوعی همان WDR در نسخه قدیمی تر می باشد و با معرفی WDR کاربرد چندانی ندارد اما بهتر است با شیوه کارکرد آن آشنا شوید.

برای آشنایی با کارکرد این ویژگی به طور مثال می توان فردی را در نظر گرفت که در مقابل پنجره پر از نوری نشسته است یا درحال وارد شدن از درب می باشد در این صورت فرد مورد نظر تاریک و فضایی که پشت سر او قرار دارد روشن می شود.

در این صورت امکان شناسایی چهر شخص وجود ندارد وظیفه BLC تطبیق دادن نور پس زمینه و پیش زمینه می باشد که در این صورت فرد یا سوژه مورد نظر قابل رویت و شناسایی می باشد.

قابلیت WDR :

WDR (Wide Dynamic Range) مورد پیشرفته تری از BLC می باشد و کارایی بالاتری هم دارد این ویژگی به این صورت عمل می کند که کاری می کند که نواحی تاریک و روشن عکس به نوردهی متوازنی  برسند و تصویر با وضوح بیشتری دیده شود این ویژگی مناسب شرایطی است که دارای نور طبیعی زیادی می باشند مانند فروشگاه هایی با نور زیاد و دفاتر با پنجره های بزرگ

دوربین هایی با قابلیت WDR از حسگری با دو سنسور تصویر تشکیل شده یکی از آن ها برای ثبت تصویر با سرعت بالا و سنسور دیگر به منظور ثبت تصویر با سرعت استاندارد طراحی شده است که این دو در تعامل با یکدیگر تصویری با میزان نور یکسان و استاندارد تولید کنند.

شیوه کار به این صورت است که تصویر اول را با نور خود محیط و تصویر دیگر را توسط سنسور سریع میگیریم که دارای نوری برای روشن کردن پس زمینه تصویر می باشد سپس این تصویرها باهم ترکیب می شوند و تصویری با نورپردازی یکنواخت بدست می آید این ویژگی کاملا به کیفیت سنسور اصلی دوربین وابسته می باشد به همین دلیل در هنگام خرید به کیفیت دوربین خریداری شده دقت نمایید.

قابلیت Digital Wide Dynamic Range ) DWDR ) :

از این قابلیت معمولا در دربین هایی با قیمت نسبتا بالا استفاده می شود، به همین دلیل قابلیت جدیدی توسعه داده شد که نسبت به WDR هزینه کمتری نیاز دارد.

تفاوت میان WDR و DWDR در این می باشد که DWDR بر خلاف WDR که به سنسور تصویروابستگی دارد، تنها به چیپ DSP تکیه دارد.

تفاوت هایی که بین  DWDR و WDR وجود دارد با توجه به این که اندک هستند اما باعث اختلاف های نسبتا زیادی شده اند.

WDR دارای ویژگی اسکن دوگانه می باشد که به سنسور اصلی دوربین وابسته می باشد اما DWDR دارای ویژگی تغییر در پیکسل های تصویر می باشد که باعث می شود هر پیکسل تصویر بررسی شود و نوردهی مناسب برای آن محاسبه می شود.

برای اینکه این تفاوت را درک کنیم تفاوت بین زوم دیجیتال واپتیکال در عکاسی را مورد بررسی قرار می دهیم.

با درک این تفاوت می دانیم که دریافت تصویری که توسط دوربین اصلاح شده بهتر از تصویری است که توسط نرم افزارهای ویرایش اصلاح شوند.

ویژگی DWDR عمدتا با دستکاری بیش از حد تصویر از کیفیت عکس اصلی می کاهد اما با توجه به هزینه پرداختی نسبت به WDR میتوان از این چشم پوشی نمود.

از آنجایی که دوربین های مدربسته در مدل های مختلف وجود دارند نیاز است که با اصطلاحاتی که برای ویژگی یکسان WDR استفاده می شود اشنا باشید تمامی ویژگی های بالا به قابلیت WDR اشاره می کنند و این نام ها صرفا جنبه بازاریابی و جذب مخاطب دارند.

 

برای این نوشته 0 نظر ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

برگشت به بالا